Kako funkcionišu EPS sistemi?
Različiti senzori otkrivaju unos vozača (obrtni momenat, brzinu, položaj) i sve ove informacije šalju se u električnu upravljačku jedinicu (ECU), koja izračunava potrebnu količinu pomoćnog obrtnog momenta i primenjuje je preko električnog motora (pomoćni motor upravljanja). Što se tiče dijagnostikovanja problema sa EPS sistemima, proces se uveliko razlikuje od onog koji je kod hidrauličnih sistema. Potpuno električni sistemi znače da ćete se baviti podacima, a ne tečnošću servo upravljača ili oštećenim pumpama.
Osnovna EPS dijagnostika
Većina sistema električnog servoupravljača mogu sami da dijagnostikuju bilo kakve greške, koristeći dijagnostičke kodove grešaka (DTC). U sistemu EPS-a, kodovi bi se nalazili u ECU-u, a kada bi došlo vreme za pronalaženje osnovnog uzroka problema, koristila bi se specijalizovana alatka za skeniranje, pronalaženje i dešifrovanje svih DTC-a. Nažalost, DTC je ponekad samo početak dijagnostičkog puta, obično je potrebno stručno električno dijagnostičko znanje da bi se u potpunosti shvatilo pitanje.
Ponekad je DTC praćen lampicom upozorenja na upravljaču. Primer tipa DTC-a koji možete naići su:
- Kod "C-serije": Predlaže probleme sa povratnim informacijama i električnim pomoćnim delom sistema.
- Šifra "U-serije": Predlaže problem u razmeni informacija između EPS-a, električnog upravljačkog modula, sistema protiv blokade kočenja i drugih sistema.
Povremeno dijagnostički kodovi grešaka mogu pokrenuti strategije bezopasnosti u sistemu EPS. Da bi se elaborirala, razvijena je strategija za zaštitu od kvarova za prebacivanje EPS sistema u režim koji će zaštititi vozača i putnike, kao i EPS sistem. Na primer, ako bilo koji senzor ili drugi važni mehanizmi u EPS sistemu neispravno funkcionišu, samodijagnostika bi otkrila problem, formirala DTC za njega i zatim isključila pomoć pri napajanju, ostavljajući samo ručno upravljanje. Nešto drugo što će ili smanjiti ili isključiti pomoć pri napajanju je ako ECU otkrije da elektromotor u više navrata pruža veoma veliku količinu obrtnog momenta, zbog čega se prekomerno zagreva. Da pojasnimo, ako vozite vrlo malom brzinom ili ste u praznom hodu i neprekidno okrećete volan levo ili desno, verovatno je da će se motor pregrejati. Da bi to sprečio, ECU će smanjiti električnu struju u motoru i ograničiti primenu pomoćnog napajanja.
Saveti za dijagnostikovanje problema sa EPS-om
Glavna indikacija koju ćete dobiti ako dođe do kvara na sistemu električnog servo upravljača je da će lampica EPS svetliti na instrument tabli. Konkretno, lampica upozorenja će se upaliti kada je sistem EPS isključen. Tada će biti potrebno izvršiti skeniranje dijagnostičkih kodova kvara vozila kako biste proširili svoje znanje o tome gde leži problem. Neki opšti problemi sa EPS sistemima su:
- Problemi sa poravnanjem: Možete naići na problem kada električni servo upravljač pruža veći obrtni momenat u jednom smeru nego u drugom. Na primer, možda je lakše okretati volan udesno nego ulevo. Ako je poravnanje točkova ispravljeno, do ovog problema može doći zbog kvara senzora ugla upravljanja. Ovo će biti potrebno ponovo kalibrisati kako bi ECU dao tačan položaj vozila, koji će tada pružiti tačnu količinu pomoćnog obrtnog momenta.
- Nedostatak napajanja: Ako se to dogodi, DTC kod je mogao pokrenuti strategiju otkazivanja, što znači da pomoćno napajanje neće biti dostupno. Zbog toga će ovaj sigurnosni režim morati da se resetuje.
Iako nema pumpi ili creva za servo volan zbog kojih biste brinuli, u sistemu električnog servo upravljača postoje i druge komponente koje bi mogle da pokvare. Ako se u sistemu dogodi greška, mogu se pojaviti neki problemi:
- Volan se teško okreće
- Ako vam okretanje volana na bilo koju stranu postane teško, proverite:
- Senzor obrtnog momenta
- Gume
- Električni nosač upravljača / pumpa / stub
- Osovina upravljačkog stuba
- ECU upravljača + Napon napajanja
- Senzori brzine vozila
- Neujednačena levo-desna asistencija servoupravljača
- Ako se čini da postoji neravnoteža u upravljaču, pregledajte:
- Kalibracija senzora obrtnog momenta
- Poravnanje svih točkova
- Električna pumpa / letva volana
- Upravljačka jedinica
- Pucketanje volana, proverite:
- Upravljački mehanizam (npr. Letva volana)
- Ako šum posebno zvuči poput škripanja, trebalo bi da proverite elektromotor.
- Tokom vožnje, količina pomoćnog obrtnog momenta se ne smanjuje. Od trenutka kada mirujete do početka vožnje, pomoćni obrtni momenat će se razlikovati u zavisnosti od brzine točka i ugla upravljanja. Dakle, ako se količina ne smanji kada započnete vožnju, trebalo bi da pregledate:
- Senzor obrtnog momenta
- Električni motor
- ECU